top of page

O nás

Jsme přátelé.

Každý z nás pracoval s dětmi - školními, školkovými, univerzitními, táborovými, vlastními a se svým dětským já.

Každý z nás jinde a jinak.

Ale postupně se naše cesty čím dál víc prolínaly, až jsme zjistili, že veškeré zkušenosti nás propojují v konkrétních myšlenkách. Potřebujeme mít možnost:

  • děti nehodnotit

  • sdílet s dětmi komunitní charakter školy, kde je každý její rovnoprávnou součástí

  • sdílet s dětmi radost z objevování světa i zklamání z nepochopeného

  • vytvořit prostředí, ve kterém je každé dítě nejen svobodné, ale zároveň se učí porozumět své vlastní zodpovědnosti za sebe i své okolí. Učí se tak rozhodovat. A my se to učíme celý život společně s dětmi.

  • žít v souladu s krajinou kolem nás a respektovat koloběhy přírody

Než přišla komunitní škola IKIGAI, někteří z nás už čtyři roky fungovali jako Krajináři, z.s., a mohli tak spojovat práci s dětmi, vzdělávání a péči o krajinu a přírodu.

A teď...

Konečně...

Můžeme nabídnout i každodenní setkávání ve škole, kde každý volí vlastní cestu tak, aby nám všem bylo na světě dobře.

Klára Veselá

"... užívám si s nimi každou minutu! Jejich rozhořčení nad nespravedlností, jejich lhaní, když se potřebují vyhnout zodpovědnosti, jejich věčné dotazy, jejich sebestřednost, aby dosáhly svých cílů - je mi dobře v těch dětských představách, že každý sám za sebe je středobodem světa (kéž by tohle vědomí zůstalo všem, pak bychom možná neměli pocit, že je nutné být neustále na někom závislý). Zároveň zbožňuji to společné uvědomování, že lidé kolem nás jsou stejně jedineční jako my sami. Miluji to jejich švitoření, neustálé diskuse i spory, hlasitý smích, ten překypující život... Jejich zvídavost, pohled na svět, jejich trápení - vždyť právě děti jsou inspirací pro nás dospělé, kteří máme pocit, že je musíme vychovávat. Je potřeba s nimi jen žít a být součástí jejich fantazií a nemít pocit, že my víme, jak má ten jejich úžasný svět vypadat: patří do něj totiž spoustu věcí, kterým my už nebudeme nikdy rozumět a to je dobře. Tak to má být."

IMG_0099_edited.jpg
Kuba Esterka

Kuba je dalším "skoro dospělákem" v IKIGAI. A z nás všech má největší zkušenosti, protože má za sebou řadu táborů, terénních prací s dětmi, lyžáků, škol v přírodě, workshopů a několikaleté průvodcování ve Scioškole. On, a jeho fenka Běla, dávají komunitě další rozměr a dětem možnost nových obzorů. 

Kubík.JPG
Kubík Podroužek

V IKIGAI působím jako průvodce a nejvíce se věnuji matematice. Mám rád přírodu a jsem nadšený, když mohu vzít děti do lesa.  Chci dětem ukázat, že se dá užít spousta zábavy i bez počítače a mobilního telefonu. Mezi mé koníčky patří výlety do hor,  florbal, fotbal, Dračí doupě, práce na zahradě. Většinu volného času věnuji své přítelkyni, pejskům, kočce a rybce.

Marko.jpg
Marko Tokar

Marko je umělecky založený člověk, má rád kreslení a malování, hraní především na rytmické hudební nástroje, divadlo a filmy, přírodu a tábory - a jistě spoustu dalších věcí, o kterých ještě ani nevíme a časem nás jimi překvapí. V IKIGAI se s dětmi věnuje mimo jiné anglickému jazyku a vytváří dětem legraci tam, kde my ostatní ji už třeba nevidíme.

bottom of page